fbpx

LinAs Austraalia

Pikendatud 485 tööviisa

Kui soovid endale Austraalias luua parimaid tulevikuvõimalusi, siis tuleb alustada tugeva aluse panemisest.

Kuigi haridus on Austraalias välismaalasele kallis, siis targa planeerimisega tasub see ennast ükskord kuhjaga ära.

Selleks, et kõige vajalikumate erialade inimesed jääks oma panust andma just Austraalia tööturul, andis Austraalia valitsus juulis välja nimekirja kursustest, mille lõpetajatel on võimalik taotleda 485 tööviisat neljaks või viieks aastaks. 

Nimekiri ei sisalda mitte ainult erialasid, vaid konkreetseid kursusi konkreetsetes koolides. Seega tuleb väga täpselt jälgida, millises koolis nimetatud ametit õppida, et hiljem just selle pikendatud viisa saaks.

Põnevad kursused, mille lõpetamisel saab taotleda professionaalset tööviisat lausa viieks aastaks:

Meditsiin ja haridus

Üsna ootuspäraselt võtavad suure osa nimekirjast ära meditsiini ja tervisevaldkonna erialad. Enamasti on meditsiini õpingud Austraalia ühed kallimad ning vähesed rahvusvahelised õpilased saavad neid endale lubada. Õnneks on uues nimekirjas programme seinast seina ning ka veidi erilisemaid nagu Bachelor of Health Science (Aesthetics) ning Bachelor of Health Science (Clinical Nutrition). Need kaks on ka kõige rahakotisõbralikumad kursused välisõpilastele (terviseteemalistest), tänu headele stipendiumitele nimetatud ülikoolis.

Lisaks meditsiinile on valituks saanud ka hulganisti IT- ja haridus-alaseid programme ning samuti insenerikursused.

Kui IT on teie ala, siis leiab häid võimalusi Austraaliasse tulemiseks nii Euroopa hariduse ning töökogemusega, kui ka Austraalias koha peal õppides. Sama kehtib inseneriteaduse valdkonna kohta.

Kuid peab ütlema, et tööturg on Austraalias väga konkurentsitihe ning välismaalt tulnute suurepärast haridust ning mitmekülgset töökogemust ei hinnata alati vääriliselt võrreldes kohaliku kogemusega. Seega, eelis on alati neil, kes õpivad oma eriala Austraalias.

Õpetajaks õppijatele kehtivad aga niivõrd ranged inglisekeele nõuded, et enamuse jaoks on tõenäoliseim variant alustada bakalaureuse õpet mõnes teises valdkonnas ning jätkata õpetajaõppega näiteks magistris. Sobib ka bakalaureuse kraad, mis on tehtud UK-s, USA-s, Iirimaal, Uus-Meremaal ja Kanadas. Kes on akadeemilise IELTS testiga kokku puutunud, teab, et tegu pole pelgalt inglise keele testiga, vaid midagi IQ, keele- ning trikiga küsimuste testi seguga. Ka paljud kohalikud ei saaks õpetaja erialale kandideerimiseks vajalikku tulemust, kui neilt seda nõutaks. Seega tegelikult on tegemist veidi ebaõiglaste tingimustega välismaalaste suhtes, aga eks igal riigil on omad reeglid ning oma kodanikke peabki eelistama.

Kunst ja põllumajandus

Erilisematest erialadest võib välja tuua Bachelor of 3D Art and Animation ning Bachelor of Early Childhood Education. Eestis ei arvaks, et lasteaia õpetajad on tööturu nõutumaid tegijaid, kuid Austraalia tööotsingu portaale läbi lapates jääb silma, et see amet on hetkel üks nõutumaid. Seetõttu on ka väikelaste õpetajatele palju kursusi pikendatud viisa nimekirjas.

Early Chidlhood programm sobib hästi neile, kes soovivad õpetajaks õppida, aga kooliõpetajate programmid jäävad ülikõrgete inglisekeele nõuete tõttu kättesaamatuks. Early Childhood programmi saab õppida täiesti tavapäraste keeletulemustega, mis on nõutud ka iga teise bakalaureuse programmi puhul.

Veel on põnevaid kursusi põllemajanduse valdkonnas. Teistest erinev on näiteks kursus jätkusuutlikust põllumajandusest – Bachelor of Sustainable Agriculture. See on kindlasti tulevikuteema nii Eestis kui ka Austraalias. Tööd ja arengut sellise kvalifikatsiooniga jätkub ning tõenäoliselt ka võimalusi permanent viisadeks.

Nagu arvatava võib, siis ei ole nimekirjas esindatud nn “pehmeid erialasid” nagu kunsti ja kultuuri valdkond. Kõige lähedam variant kunstilembelisele inimesele on Master of Design kursus, kuid tegemist on siiski üsna tehnilise erialaga, kus kreatiivsus ja tehnoloogia on kasulikult ühendatud.

Abiks migreerujatele

Kindlasti on selle nimekirjaga antud selge suunis Austraaliasse migreerujatele selle kohta, milliste erialade inimesi Austraalia vajab ning kelle jaoks tehakse migreerumine lihtsamaks. Ja kuigi bakalaureuse ja magistriõpe on rahvusvaheliste õpilaste jaoks Austraalias väga mahukas investeering, siis need, kes soovivad oma elu pikemalt Austraaliaga siduda, saavad sellest rahapaigutusest pikas perspektiivis igal juhul olulisel määral kasu.

Lõpetades nimekirjas oleva bakalaureuse kursuse on teil õigus taotleda 485 viisat neljaks aastaks. Kui lõpetate magistriõppe, saate viisa taotleda viieks aastaks. Mõlema kursuse järgselt siiski 485 viisat toatleda ei saa, vaid tuleb arvestada, et see avaldus tehakse üks kord ning edasi kasutatakse juba oma kvalifikatsiooni ja töökogemust selleks, et leida alalise viisa võimalus. 

Loe täielikku nimekirja kursustest siit -> Pikendatud 485 kursused!